28 stycznia 2012

Owsiany chlebek cynamonowy

Składniki (1 bochenek):

370ml wrzątku
65g płatków owsianych zwykłych lub górskich
100g sezamu (uprażonego na suchej patelni)
25g świeżych drożdży
60ml ciepłej wody
2 łyżki cukru trzcinowego/miodu/syropu z agawy
2 łyżki stopionej margaryny bezmlecznej lub masła
2 łyżeczki soli
70g mąki pszennej razowej (typ 2000)
250g mąki pszennej pełnoziarnistej drobno mielonej
250g mąki owsianej
5 łyżek otrębów owsianych
2 łyżki cynamonu
sezam i płatki owsiane na posypkę

Wykonanie:

Płatki owsiane zalać wrzątkiem i odstawić do zmięknięcia płatków i wystudzenia. Wymieszać z sezamem. Margarynę/masło roztopić, wystudzić, dodać do płatków. Wymieszać owsiankę z solą, cynamonem.
Drożdże rozczynić ciepłą wodą. Wymieszać z cukrem lub miodem/syropem z agawy (ja dałam łyżkę cukru i łyżkę agawy), odstawić na 10-15 minut.
Dodać drożdże do owsianki, wymieszać. Stopniowo dosypywać mieszankę mąk i otrębów, aż powstanie sztywne ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce pod ściereczką na 15 minut.
Wyłożyć ciasto na oprószoną mąką stolnicę. Wyrabiać ok 15 minut, aż ciasto będzie jedwabiście gładkie i jednolite. Włożyć do lekko natłuszczonej olejem miski i obrócić, aby całe lekko pokryło się tłuszczem. Odstawić pod ściereczką w ciepłe miejsce na godzinę. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Po tym czasie wyjmujemy ciasto, wyrabiamy jeszcze chwilę, formujemy bochenek, przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy ściereczką i ponownie odstawiamy do wyrastania na 40 minut.
Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. W chlebku robimy nacięcia nożem, smarujemy go wodą i posypujemy sezamem i płatkami owsianymi. Pieczemy 40-45 minut. Studzimy na kratce.
Smacznego!

Źródło - Kulinarne Igraszki
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.