czwartek, 8 stycznia 2015

Owsiany 'chleb zmieniający życie'...

...zaproponowany przez MNY cieszył się swego czasu dużą popularnością na blogach kulinarnych...
Mimo, że wypieku tego 'chlebem' stanowczo nazwać nie można - i też z różnych względów raczej ni powinno się go tak traktować - to jednak niewątpliwie zasługuje na uwagę - porcją *kromką* dziennie można sobie spokojnie smacznie wzbogacić dietę o cenne wartości odżywcze oraz błonnik (z tym drugim, warto pamiętać, nie należy przesadzać ;))


Składniki (keksówka o wym.20x12cm):

(wersja I)
- 375ml owsianych płatków zwykłych
-187,5ml posiekanych migdałów
- po 125ml ziarna słonecznika, sezamu białego siemienia lnianego oraz żurawiny suszonej
- 2 łyżki nasion szałwii hiszpańskiej ‘chia’
- 4 łyżki nasion babki płesznik
+ szczypta soli morskiej, 1 łyżka pszczelego miodu wielokwiatowego, 3 łyżki stopionego oleju kokosowego oraz ok.375ml zwykłej letniej wody
(wersja II) 
- 375ml owsianych płatków zwykłych
- 250ml ziarna słonecznika
- po 125ml siemienia lnianego i białego sezamu oraz posiekanych migdałów i suszonej żurawiny
- 10 czubatych łyżek zmielonego na mączkę siemienia lnianego
+ 1 łyżeczka soli morskiej, 1 łyżka syropu z agawy (ew. miodu), 5 łyżek oleju rzepakowego oraz 375ml i 3 łyżki zwykłej letniej wody

Wykonanie:
 
(obie wersje) wszystkie podane składniki suche w misie razem wymieszaj, po czym zalej mieszaniną wszystkich podanych składników mokrych i tak pozostaw w temp. pokojowej na ok.1-1,5godz, do zupełnego wchłonięcia cieczy – uzyskaną kleistą masę spęczniałych ziaren równą warstwą przełóż do pokrytej papierem do pieczenia formy-keksówki i tak wstawiwszy do rozgrzanego do temp.175/180C piekarnika; piecz ok.50-60min, do chwili wyrazistego przyzłocenia i spieczenia wierzchu oraz suchości środka (ale nie przesusz!).
Gotowy 'chleb' bardzo ostrożnie wraz z papierem do pieczenia przełóż na kratę i nań pozostaw na całą noc w miejscu chłodnym, by całkowicie ostygł i dobrze się ‘związał’ przed pokrajaniem.

Smacznego owsianego! ;]


Źródło - Diaetetica [Owsiankowo]; na podstawie przepisu My New Root*
* powyżej korzystałam z przeróbki oryginału opublikowanej na jednym z blogów kulinarnych, którego nie mogę odnaleźć. Jeśli ktoś z Was wie, skąd pochodzi przepis - uprzejmie proszę o informację!

1 komentarz:

W imieniu autora przepisu - a także całej Grupy Owsiankowej - dziękujemy za komentarz! :]

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...