13 grudnia 2015

Owsiane bułeczki marchewkoweSkładniki (ok 12 szt.):

- po 225g mąki owsianej i białej pszennej-chlebowej
- 50g owsianych płatków zwykłych
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- szczypta jasnego brązowego cukru
- 3/4 łyżeczki soli morskiej
- 100g marchewki
- 300ml zwykłej letniej wody oraz 14g świeżych drożdży

Wykonanie:

Drożdże w misie rozetrzyj z cukrem, rozpuść w wodzie, po czym wmieszaj olej, sól i poszatkowaną na drobnych oczkach tarki marchewkę – wyrób z dodatkiem płatków owsianych i mąki na jednolitą elastyczną kulę – nakryj szczelnie lnianą ściereczką i pozostaw w miejscu ciepłym na ok.60min, do podwojenia objętości – podziel na ok.12 jednakich kawałków (po 83g każda), sformuj krągłe kulki i porozkładaj w większych odstępach na pokrytej papierem do pieczenia blasze – pozostaw pod ściereczką j/w na ostatnich ok.30min wypulchniania, po czym wstaw do rozgrzanego do temp.200C piekarnika i piecz ok.15min, do chwili wyrazistego przyrumienienia wierzchu oraz suchości środka.
Gotowe bułki wraz z papierem do pieczenia przenieś na kratę i tak odstaw w miejsce chłodne do zupełnego ostygnięcia.

Smacznego owsianego! ;]Źródło - Diaetetica [Owsiankowo]; wg. przepisu z bloga Gotuj z Cukiereczkiem [modyfikacja]

.................................................................................................................................................... 

! Czy wiesz, że pieczywo kupne:
- może zawierać w sobie zbędne dodatki typu polepszacze, regulatory i konserwanty (m.in. bliżej niezidentyfikowane 'aromaty' i 'barwniki', cukier/fruktoza/syrop kukurydziany/syrop glukozowo-fruktozowy/słód lub ekstrakt słodowy [jęczmienny lub pszenny], E150-karmel, E200-kwas sorbowy/sorbinowy, E220-dwutlenek siarki, E262-dioctan sodu, E300-kwas L-askorbinowy, E322-lecytyny, E330-kwas cytrynowy, E332-cytrynian tripotasowy, E331-339-fosforany wapnia, E412-guma guar, E420-sorbitol, E422-glicerol, E471-mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, E472e-mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mono- i diacetylowinowym, E500ii-wodoroweglan sodu, E620-kwas glutaminowy).
- może być fałszowane różnymi dodatkami i wypełniaczami (mąki zbożowe gorszej jakości [z ziarna paszowego], mąka sojowa, błonnik pszenny/błonnik roślinny/jabłkowy, E1404-skrobia modyfikowana, żółtka jaj i jaja w proszku, mleko w proszku, tani olej roślinny/margaryna, tłuszcze utwardzone, zbyt duża zawartość tłuszczu i wody) i mieć nieodpowiednią gramaturę (substancje emulgulące, utleniające, spulchniające i preparaty enzymatyczne pozwalają na zmniejszenie ilości mąki wykorzystywanej do wypieku).
- może mieć nieodpowiednią wilgotność, zapach i smak
- może mieć nieprawidłową kwasowość oraz zawartość tłuszczu
- może zawierać różne nieopisane przez producenta składniki
- może być wytwarzane ze składników skażonych skażonych, bądź genetycznie modyfikowanych (GMO)

! Dobrej jakości pieczywo...
... ma na opakowaniu zarówno nazwę 'chleb/bułki (rodzaj/nazwa własna)', jak i informację odnośnie daty przydatności do spożycia (nie dłuższą niż 5dni od daty produkcji) oraz zawartości składników wykorzystanych do produkcji - dobre pieczywo jest ok.4-składnikowy (kolejno: mąka[/i]-typ, woda, naturalny zakwas lub drożdże i sól + ew. inne dodatki i przyprawy naturalne [np.naturalne otręby zbożowe, ziarno, suszone pomidory, cebula, czosnek, oliwki, koper, kminek, etc], zależnie od rodzaju pieczywa).
... ma konsystencję świeżą, zwartą ale nie zbitą, wilgotną ale nie nazbyt; nie kruszy się przy krojeniu; zarówno to wypiekane w mąki białej, jak i - szczególnie - razowej jest ciężkie, nie lekkie, 'nadmuchane' i 'watowate'; pieczywo razowe jest twardsze od białego, które po nacisku powraca do pierwotnego kształtu; skórka twarda, gruba, z charakterystycznymi pęknięciami [nie gładka, cienka i miękka], zaś miękisz jednolity, bez dużych oczek.
... ma barwę świeżą, jednolitą; od jasno do ciemnoszarej/brązowej, poznaczoną cętkami ew. naturalnych dodatków i przypraw (zależnie od rodzaju j/w); barwa karmelowa/ruda/czekoladowa świadczy o sztucznym podbarwieniu pieczywa w celu uzyskania efektu wypieku z mąk razowych/pełnego przemiału.
...smak świeży, typowy dla pieczywa, z ew. nutą dodatków i przypraw naturalnych (zależnie od rodzaju j/w).
...pieczywo razowe w miarę upływu czasu od dnia wypieczenia twardnieje, zaś białe czerstwieje (czas ok.7dni); nie zachodzą pleśnią (przy odpowiednim przechowaniu).
... posiada certyfikat jakości oraz informację o braku zawartości GMO.

! Warto wiedzieć:
Do końca roku 1993 (1 listopada 1993 - powstanie Unii Europejskiej) polskich producentów pieczywa obowiązywały ścisłe Normy Polskie, określające skład i technologię poszczególnych gatunków wypieków, stanowiąc zarazem gwarancję wysokiej jakości wyrobów. Z chwilą, gdy Polskę wciągnięto do Unii Europejskiej (1 maja 2004r) w/w Normy przestały obowiązywać i obecnie producenci mają pełną dowolność przy produkcji - co przyczyniło się do znacznego pogorszenia jakości wytwarzanego pieczywa (właściwie w większej mierze - wyrobów pieczywopodobnych), umożliwiło producentom fałszowanie wypieków i oszukiwanie swoich klientów.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
Diaetetica. Obsługiwane przez usługę Blogger.